Veková kategória 40 – 59 rokov

júl 1, 2021 | Ochrana zraku

Prespyopia (alebo ako sa nám skracujú ruky) 

Približne od 40. roku života začíname mať problémy s videním na krátku vzdialenosť. Badáme to najmä pri čítaní textov a pri práci na počítači. Väčšinou musíme čítať text z väčšej diaľky alebo zložiť naše súčasné okuliare, aby sme písmenká videli zreteľne. Text ponuky v reštaurácii alebo písmenká na etikách výrobkov v obchode, sa Vám môžu javiť rozmazané a nejasné, najmä pri slabom osvetlení. Po celodennej práci v kancelárii, po dlhom čítaní môžeme mať unavené či začervenané očí a môže nás bolieť hlava.

Je to jeden z najbežnejších problémov, ktorý sa u nás prejaví okolo 40teho roku  a postupne narastá až po 60. až 65. rok.   Je to úplne normálna  a, bohužiaľ, fyziologicky nevyhnutná zmena schopnosti zraku zaostrovať na blízko. Tento stav sa nazýva sa presbyopia.

Ak už nosíte dioptrické okuliare alebo kontaktné šošovky na videnie do diaľky, môžu sa tieto zmeny vášho videnia na blízko napraviť prechodom na bifokálne okuliare alebo multifokálne, resp. progresívne dioptrické okuliare alebo kontaktné šošovky. Ak ešte okuliare nemáte, budú Vám stačiť len jednoduché okuliare na čítanie. Riešením môže byť aj operácia očí. Ľudia s presbyopiou majú dnes našťastie veľa možností ako si zlepšiť svoje videnie.

Ďalšie zmeny zraku

Rovnako ako naše telo, aj naše oči a videnie sa postupne s pribúdajúcim vekom mení.  Zmeny sa nemusia týkať každého v rovnakom rozsahu, ale nižšie uvádzame tie, ktoré sa vyskytujú najčastejšie.

Potrebujeme viac svetla. S pribúdajúcim vekom potrebujeme viac svetla, aby sme dobre videli. Silnejšie svetlo na pracovnom stole alebo vedľa postele pri čítaní nám pomôžu zlepšiť videnia do blízka.

Problémy s oslnením. Pri šoférovaní sa nám častejšie stáva, že viac vnímame oslnenie od protiidúceho auta, od odrazu slnka alebo pouličných lámp. Zmeny v očných šošovkách a zmeny v citlivosti sietnice spôsobujú, že obraz, ktorý vnímame, nie je ostrý a kontrastný. To vytvára pre nás silnejší pocit oslnenia a oko sa na situáciu pomalšie adaptuje.

Zmeny vnímania farieb. Naša, za normálnych okolností číra šošovka umiestnená vo vnútri oka, sa môže postupne zakaľovať, čo môžeme vnímať pri pozorovaní farieb ako zmenu hlavne v znížení sýtosti. To sťažuje videnie a vnímanie a rozlišovanie medzi určitými odtieňmi farieb.

Znížená tvorba sĺz. S pribúdajúcim vekom slzné žľazy v očiach  produkujú menej sĺz. To platí najmä pre ženy, ktoré prežívajú hormonálne zmeny. Výsledkom môže byť, že oči budú suché a podráždené. Dostatočné množstvo sĺz je dôležité pre udržanie zdravia očí a pre udržanie dobrého zraku.

Preventívne prehliadky

Počas týchto rokov by ste mali absolvovať komplexné očné vyšetrenie u očného lekára (oftalmológom) najmenej každé dva roky, aby Vám riadne vyšetril zrak a prípadne včasne zachytil možné očné a zrakové anomálie, ktoré by mohli neskôr viesť k vážnejším komplikáciám. 

Zvýšenú pozornosť venujte svojmu zraku najmä ak,

  • trpíte chronickým systémovým ochorením ako je cukrovka alebo vysoký krvný tlak;
  • máte rodinnú anamnézu očných chorôb ako je zelený zákal (glaukóm) alebo makulárnu degeneráciu;
  • pracujete v prostredí, kde Vaše oči sú značne namáhané alebo vystavené riziku poškodenia (prašné prostredie, práca na horách, práca v zlievarni kovov alebo skla a pod.);
  • užívate lieky na liečbu rôznych ochorení (napr. vysoký cholesterol, nesprávna funkcia štítnej žľazy, úzkosť, depresia , artritída), ktoré môžu mať vedľajšie účinky s nepriaznivým vplyvom na zrak.

V týchto prípadoch by ste sa mali poradiť so svojím očným lekárom a informovať ako si svoj zrak chrániť.

 

Varovné signály, na ktoré si dajte pozor

V tomto období (najmä, ak máte už viac ako 50 rokov) rastie riziko vzniku mnohých vážnych problémov s očami a zrakom.  Nasledujúce stavy môžu byť včasnými varovnými príznakmi vážneho zdravotného problému s očami:

  • Premenlivé videnie. Časté zmeny v tom, ako jasne vidíte, môže byť príznakom cukrovky alebo hypertenzie (vysokého krvného tlaku). Tieto chronické stavy môžu poškodiť drobné cievy v sietnici, čo môže mať za následok v pokročilých štádiách až nevratnú stratu zraku.
  • Plávajúce útvary v oku alebo záblesky. Príležitostne môžete v očiach vidieť škvrkny alebo plávajúce útvary. Vo väčšine prípadov ide o tieňové odrazy častíc plávajúcich v tekutine (sklovec), ktorá vypĺňa vnútro oka. Môže to byť nepríjemné, avšak škvrnky a útvary zvyčajne nepoškodzujú videnie. Sú prirodzenou súčasťou procesu starnutia oka. Ak ale zrazu uvidíte viac útvarov ako zvyčajne alebo vidíte jasné a blikajúce záblesky, urýchlene vyhľadajte očného lekára. Môže to byť znamenie, že máte v sietnici trhlinu a sietnica by sa mohla odtrhnúť. Stav si vyžaduje okamžité ošetrenie, aby sa zabránilo vážne´mu poškodeniu zraku.
  • Strata periférneho videnia. Strata periférneho (bočného) videnia môže byť prejavom zeleného zákalu – glaukómu. Glaukómom sa nazývajú stavy vysokého vnútroočného tlaku, ktorý vážne poškodzuje zrakový nerv, ktorý potom správne neprenáša vizuálne obrazy do mozgu. Často nemá žiadne príznaky, kým sa nezačne poškodzovať zrak.
  • Videnie skreslených obrázkov alebo čiar. Priame čiary, ktoré sa javia skreslené alebo zvlnené, alebo máte zdeformovanú, až slepú oblasť v strede vášho videnia. To všetko môžu byť príznaky vekom podmienenej makulárnej degenerácie (VPMD). Ide o vážne  ochorenie spojené s pribúdajúcim vekom, ktoré postihujúce dôležitú časť sietnice oka – makulu, ktorá obstaráva  centrálne videnie. Choroba spôsobuje slepé miesto uprostred vášho zorného poľa.  Rýchly test Vášho zraku nielen na túto chorobu, si môžete spraviť pomocou Amslerovho testu.

Ako si chrániť zrak každý deň

Náš zrak si správnou ochranou a správnym prístupom môžeme chrániť dodržiavaním nasledujúcich pravidiel:

Ochrana pred tzv. modrým svetlom – Chráňme si oči pred viditeľným svetlom s nízkou vlnovou dĺžkou. Väčšina digitálnych obrazoviek a LED žiaroviek vyžarujú svetlo, ktoré má kratšiu vlnovú dĺžku a nachádza sa v modrej časti spektra. Časté a pravidelné vystavenie týmto vlnovým dĺžkam môže spôsobovať pomalé poškodenie sietnice, ktoré sa môže prejaviť v neskoršom veku, ako napr. vznik ochorenia vekom podmienená makulárna degenerácia. Na ochranu zraku by sme mali požívať špeciálne okuliarové šošovky, ktoré blokujú viditeľné svetlo v modrom spektre.

Ochrana pred slnečným žiarením. Slnko vyžaruje škodlivé ultrafialové (UV) žiarenie, ktoré nám môže poškodzovať zrak. Preto je dôležité nosiť kvalitné slnečné okuliare s ochranou proti UV-A a UV-B, najmä pri prudkom slnku v lete, pri mori alebo na horách a to i v zime.

Fajčenie vystavuje naše oči vysokej hladine škodlivých chemikálií a zvyšuje riziko vzniku vekom podmienenej makulárnej degenerácie (VPMD) a šedého zákalu (katarakty).

Vyvážená strava. V rámci zdravej výživy je dôležité prijímať dostatok vitamínov a látok pre zdravé fungovanie organizmu. Vyberte si potraviny bohaté na antioxidanty, ako je listová, zelená zelenina a ryby. Medzi dôležité látky, ktoré by sme mali prijímať sú vitamíny A, C, E a ďalej lutien, omega 3 mastné kyseliny, ktoré fungujú ako prevencia proti VPMD.

Pravidelné cvičenie. Cvičenie zlepšuje krvný obeh, zlepšuje okysličenie a pomáha odstraňovať toxíny z tela. Dobrou fyzickou kondíciou vieme účinne predísť civilizačným ochoreniam (cukrovka, vysoký krvný tlak), ktoré poškodzujú aj náš zrak

Pravidelné vyšetrenie zraku. Aj keď momentálne nepociťujeme problém so zrakom, niektoré ochorenia môžu byť zo začiatku bez zjavných príznakov alebo prejavov. Najlepším spôsobom, ako chrániť svoje oči, je pravidelné vyšetrenie zraku u očného lekára.

Pravidelné očné prehliadky a včasná diagnostika a liečba očných chorôb vám môžu pomôcť zachovať si dobrý zrak po celý život. Samozrejme, k zdravému zraku prispeje aj správne zvolená ochrana očí a zdravý životný štýl.