Refrakčné vady: Kedy váš zrak potrebuje korekciu

mar 12, 2024 | Ochrana zraku

Refrakčné vady: Kedy váš zrak potrebuje korekciu

Refrakčné vady – ktoré to vlastne sú a ako ovplyvňujú našu schopnosť vidieť? Tento článok vám poskytne rýchly prehľad rôznych refrakčných chýb a ich korekcie.

 

Krátkozrakosť (Myopia)
Krátkozrakosť, známa aj ako myopia, je refrakčnou chybou, ktorá nám umožňuje vidieť dobre blízke predmety, ale na diaľku sa objekty stávajú rozmazanými. Dôvodom je prílišná zakrivenosť očnej šošovky alebo rohovky. Ďalšou príčinou môže byť príliš veľká predozadná dĺžka oka. Krátkozrakosť sa koriguje pomocou okuliarov alebo kontaktných šošoviek.

 

Ďalekozrakosť (Hypermetropia)
Ďalekozrakosť, známa aj ako hypermetropia, má opačný efekt. Vidíme dobre na diaľku, ale na blízko môžu byť objekty neostré. Tento problém vzniká kvôli nedostatočnej zakrivenosti očnej šošovky alebo rohovky. Ďalšou príčinou môže byť príliš malá predozadná dĺžka oka. Okuliare alebo šošovky sú kľúčom k náprave.

 

Astigmatizmus
Astigmatizmus spôsobuje skreslené videnie. To sa deje v dôsledku nepravidelnej zakrivenosti očnej šošovky alebo rohovky. Astigmatizmus môže byť korigovaný okuliarmi alebo špeciálnymi šošovkami pre astigmatizmus.

 

Presbyopia
Presbyopia sa zvyčajne objavuje s vekom. Je to strata pružnosti očnej šošovky, čo vedie k problémom s čítaním a blízkym videním. Okuliare na čítanie alebo s multifokálnymi šošovkami sú bežným spôsobom, ako s týmto problémom naložiť.

 

Ako pomáha korekcia zraku
Korekcia refrakčných chýb môže zahŕňať okuliare alebo kontaktné šošovky. V niektorých prípadoch môže byť aj chirurgický zákrok, ako je LASIK (laserová korekcia dioptrií), optimálnym riešením. Dôležité je konzultovať všetko s optometristom alebo oftalmológom, ktorý vám odporučí najlepší spôsob korekcie.

 

Presné videnie je nedoceniteľné
Korekcia refrakčných chýb môže zásadným spôsobom zlepšiť kvalitu života. Vďaka korekcii budete schopní jasne vidieť a lepšie si užívať rôzne aktivity, či už ide o čítanie, riadenie automobilu alebo sledovanie obľúbených filmov.

Nezabúdajte pravidelne kontrolovať svoj zrak u odborníka a konzultovať možnosti korekcie.

 

Celková starostlivosť v Doctor Optic:

Múdra cesta k lepšiemu videniu
V Doctor Optic chápeme dôležitosť kvality zraku. Naši oční špecialisti sú tu, aby vám poskytli najlepšiu starostlivosť a korekciu refrakčných chýb. V našej ponuke nájdete nielen odbornú konzultáciu, ale aj široký výber okuliarov a kontaktných šošoviek.

Vyšetrite svoje oči v Doctor Optic a vráťte im zdravý pohľad na svet. S našimi modernými diagnostickými metódami a odbornými optikami sme vašim partnerom na ceste k lepšiemu videniu.