Krátkozrakosť – myopia

mar 12, 2024 | Ochrana zraku

Myopia – krátkozrakosť
Myopia, bežne známa ako krátkozrakosť, je očná vada, ktorá postihuje mnoho ľudí po celom svete. Chcete vedieť, čo túto chybu spôsobuje a ako ju rozpoznať? V tomto článku sa dozviete všetko, čo potrebujete vedieť o myopii.

 

Čo je to myopia – krátkozrakosť?
Myopia alebo krátkozrakosť, je jednou z najčastejších očných chýb na svete. Osoba trpiaca touto chybou vidí blízke predmety ostro, ale tie vzdialené sa jej zdajú rozmazané.

Myopia nie je výlučným problémom určitého veku, ale postihuje ľudí od detstva až po starobu. Podľa závažnosti rozlišujeme krátkozrakosť ľahkú (do -3,0 D), strednú (do -6,0 D) a ťažkú presahujúcu -6,0 D.

Známa je aj nočná myopia, ktorá sa prejaví za zhoršených svetelných podmienok, napr. pri nočnom riadení auta.

 

Príčiny myopie
Myopia má niekoľko rôznych príčin vzniku. Jednou z nich je axiálna (osová) myopia, kedy je vzdialenosť medzi rohovkou a sietnicou príliš veľká.

Svetelné lúče prichádzajú do oka a zbiehajú sa pred sietnicou, obraz je teda rozmazaný. Oko je skrátka príliš dlhé a lúče na sietnici nedosiahnu.

Refrakčná myopia zase vzniká, pokiaľ je rohovka alebo šošovka príliš strmá (lomivá). Svetelné lúče sa tak zlomia skôr, než stihnú dopadnúť na sietnicu, a obraz je opäť rozmazaný.

Dôležitú úlohu pri vzniku myopie zohráva dedičnosť. Ak trpí krátkozrakosťou jeden alebo obaja vaši rodičia, máte zvýšené riziko, že ju budete mať tiež.

 

Príznaky myopie: Trpíte krátkozrakosťou?
Myopiu môžete spoznať podľa niekoľkých typických príznakov:

 

Rozmazané videnie do diaľky: Môže ovplyvňovať čítanie vzdialenejších textov alebo napríklad sledovanie televízie.

Rozmazané videnie pri riadení: Napríklad ťažkosti pri čítaní dopravných značiek na ceste.

Sedíte bližšie k televízii: Aby ste ju lepšie videli.

Držíte knihy alebo mobil blízko: Pre lepšie zaostrenie.

Mžúrate, aby ste videli na diaľku.

Problémy v doprave, najmä v noci.

 

Kedy sa krátkozrakosť začína typicky objavovať?
Myopia sa môže začať prejavovať už v detstve a postupne sa zhoršovať s rastom oka. Bežne sa táto vada stabilizuje do 30. roku veku.

Je dôležité, aby rodičia boli pozorní na správanie svojich detí, napríklad na to, či sedia príliš blízko k televízii alebo knihe.

Špecialista na zrak môže diagnostikovať degeneratívnu myopiu, ktorá je dedičná a vyžaduje liečbu.

 

Nenosiť okuliare a oko radšej „cvičiť“?
Existuje mýtus, že odkladanie okuliarov a „cvičenie“ očí môže zlepšiť myopiu. Nanešťastie, toto tvrdenie nie je podložené žiadnymi vedeckými dôkazmi. Korekcia okuliarmi alebo kontaktnými šošovkami je najefektívnejší spôsob, ako vidieť lepšie.

 

Ako sa diagnostikuje myopia – krátkozrakosť?

Diagnostika myopie je relatívne jednoduchá a bezbolestná. Optometrista alebo očný lekár najskôr zmerajú oči za použitia autorefraktometra. Potom vadu presne stanoví pomocou skúšobnej okuliarovej rámy a skiel pri pohľade do diaľky. V prípade degeneratívnej myopie je nutné aj vyšetrenie očného pozadia.

 

Ako sa krátkozrakosť koriguje?
Ak bola myopia diagnostikovaná, existuje niekoľko spôsobov, ako ju riešiť:

 

– Dioptrické okuliare s mínusovými hodnotami sú jedným z najbežnejších spôsobov, ako riešiť myopiu.

– Kontaktné šošovky sú vhodnou alternatívou k okuliarom napr. na šport.

– Laserová operácia je chirurgický zákrok, ktorý môže v určitých prípadoch myopiu úplne odstrániť. Nesie so sebou však riziká, o ktorých je dobré sa informovať na špecializovanom pracovisku, kde sa tieto operácie vykonávajú.

 

Prevencia: Ako predchádzať alebo spomaľovať progresiu myopie?
Aj keď neexistuje žiadny spôsob, ako úplne predísť vzniku myopie, existujú určité preventívne kroky, ktoré môžu spomaliť jej progresiu. Patria sem:

 

– Pobyt vonku: Trávenie voľného času vonku v prírode môže znížiť riziko rozvoja myopie.

– Pravidelné prestávky: Ak pracujete s počítačom alebo čítate dlho na blízko, robte pravidelné prestávky na uvoľnenie očí.

– Kvalitné osvetlenie: Dostatočné osvetlenie pri čítaní alebo práci s elektronikou môže znížiť progresiu myopie.

 

 

Zhrnutie
Myopia, známa aj ako krátkozrakosť, je bežnou očnou chybou, ktorá môže postihnúť ľudí všetkých vekových skupín. Ak si všimnete príznaky myopie alebo máte obavy o svoj zrak, neváhajte vyhľadať odbornú starostlivosť.

V Doctor Optic ponúkame kvalitné vyšetrenie zraku a očí, a to vrátane štýlového poradenstva a prevencie. Vaše oči sú jedny z najcennejších častí vášho tela a zaslúžia si starostlivosť najvyššej kvality.

Ak si chcete nechať zmerať zrak a starať sa o svoje oči, môžete si dohovoriť schôdzku u našich optometristov a očných lekárov. Váš zrak bude v dobrých rukách!